مادران‌سینما از گلشیفته تا اکبرعبدی+جدول

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب


سینما و تلویزیون ایران برای نقش مادر احترام ویژه‌ قائل است. این را می‌شود از فیلم‌های سینما و سریال‌هایی که با محوریت مادر ساخته و پخش شدند، فهمید، اما تاثیرگذاری این مادران در فیلم‌ها به به یک اندازه نبوده است.

یکی از فیلم‌هایی که حضور تاثیرگذار مادر را در زندگی ما نشان می‌دهد، «مادر» به کارگردانی علی حاتمی با بازی مرحوم رقیه چهره‌آزاد است. بجز ساخته علی حاتمی سینماگران دیگر نیز تجربه‌هایی در زمینه ساخت فیلمی با محوریت مادر و با همین عنوان داشتند، اما هیچ کدام به اندازه حاتمی نتوانستند نقش پر رنگ مادر را نشان دهند.

مرحوم حمیده خیرآبادی یکی از بازیگران زن سینمای ایران است که همیشه نقش مادر را در فیلم‌ها و سریال‌ها بازی می‌کرد. او همیشه در قامت یک مادر مهربان ظاهر می‌شد که نقطه اتکای فرزندانش بود. نقطه مقابل این بازیگر، مرحوم جمیله شیخی بود. از آنجا که از همان ابتدا بیشتر نقش مادران سختگیر و بی‌رحم را بازی کرده بود، بیشتر عهده‌دار نقش‌های اینچنینی در سینما بود. دیدن جمیله شیخی در چنین قامتی برای مخاطب باورپذیرتر بود.

برخی از مادربزرگان سینمای ایران نیز، کمتر از مادر برای نوه‌هایشان نبودند. پرویندخت یزدانیان در نقش بی‌بی «قصه‌های مجید» یکی از این مادربزرگان به‌یاد‌ماندنی است. همچنین احترام‌السادات حبیبیان و کبری حسن‌زاده در فیلم «مرهم» نیز برای نوه‌هایشان حکم مادر را داشتند.

به مناسبت روز مادر نگاهی گذرا به مادرانی که نام و یاد آن‌ها در سینما و تلویزیون زنده مانده است، خالی از لطف نیست. هر چند همه آن‌ها در دنیای واقعی، طعم مادر شدن را نچشیدند. جدول زیر مروری بر خاطرات زنان سینما و تلویزیون ایران در قامت مادر است و لزوما به معنای اشاره به همه مادران سینما و تلویزیون نیست.ارسال شده در تاریخ : شنبه 23 اردیبهشت 1391 - 6:25 توسط : mohammad
مادران‌سینما از گلشیفته تا اکبرعبدی+جدول
]]> ...
نویسنده : jgf بازدید : 263 تاريخ : 22 آذر 2012 ساعت: 11:53: