آشنایی با سیستم HD و تمامی مواردی که باید بدانیم

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب


http://01.emroozna.com/wp-content/uploads/2012/05/hd-logo.jpg

HD که مخفف عبارت High Definition و به معنای کیفیت بالا می باشد به سیستم ویدئویی گفته می شود که وضوح تصویر بالاتری نسبت به سیستم های استاندارد ویدئویی که Standard Definition نامیده میشوند دارند.
سیستم های ویدیویی استاندارد که PAL – NTSC – SECAM نام دارند ( که حتما نام آنها را روی تلویزیون خود دیده اید ) دارای وضوح تصویر ۴۸۶ خط عمودی تشکیل دهنده تصویر هستند. در حالی که ویدیوهای HD دارای ۷۲۰ یا ۱۰۸۰ خط میباشند و این به معنای کیفیت بالاتر تصاویر است.
ویژگی قابل توجه HDTVها که آن را از فرمت تلویزیون‌های قدیمی مانند SECAM, PAL و NTSC متمایز می‌کند، رزولوشن یا وضوح تصویر بالای آن است.
در این مطلب به بعضی از موارد مهمی اشاره شده است که باید درباره تلویزیونهای دارای کیفیت تصویر عالی (High-Definition) که به اختصار HD نامیده میشوند، دانست.
اول از همه اینکه تلویزیون دیجیتال، لزوما HD محسوب نمیشود. دیجیتال بودن تلویزیون، درواقع نوع ارسال و دریافت تصویر را مشخص میکند که از طریق ماهواره یا set-top box (دستگاههای مخصوص دریافت تصویر دیجیتال) است. پس اگر دستگاه set-top box شما خروجی hdmi ندارد پس شما به هیچ وجه از کیفیت hd استفاده نمیکنید وفقط گیرنده شما دیجیتال است پس اگر میخواهید hd را تجربه کنید set-top box با خروجی hdmi تهیه کنید.
علامت اختصاری HDTV نشانه کیفیت بسیار خوب تصویر تلویزیون است. در حالت عادی تصویری که از طریق تلویزیون مشاهده میکنید از پیکسل هایی تشکیل شده است، ۶۲۵ خط افقی از نقطه های کوچک که تصویر را میسازند.
اگر با یک ذره بین به قسمتی از این تصویر نگاه کنیم میبینیم که از نزدیک، جزئیات آنطور که در ابتدا تصور میگردیم دقیق نمایش داده نشده اند. اما یک تلویزیون HD، دارای تعداد پیکسل بسیار بیشتری است که به داشتن تصویری با دقت بیشتر و وضوح و کیفیتی بسیار بهتر منتج میشود.
کیفیت تصاویر تلویزیونهای HD بسیار نزدیک به کیفیت فیلمی است که در سینما میبینیم.
ممکن است در حین تماشای تلویزیون‌های HD تصور کنید که در یک سالن سینما هستید. هرچه باشد HDTVها مجهز به سیستم صدای دالبی دیجیتال میباشند.این روزها تکنولوژی HDTV با سرعت در سراسر جهان در حال رواج پیدا کردن است و هر روز به تعداد طرفداران تلویزیون‌های با کیفیت اضافه می‌شود تا آنجا که بسیاری از شبکه‌های بزرگ تلویزیونی دنیا، برنامه‌های پربیننده خودشان را با فرمت HD که سازگار با این تلویزیون‌های جدید است، پخش می‌کنند. . با توسعه سریع این سیستم در آمریکا و اروپا ویدئوی HD به سرعت در حال جایگزینی با سیستم های قدیمی است. مراکز پخش تلویزیونی به سرعت در حال جایگزینی سیستم های پخش از SD به HD هستند.
کاربران HDTV می‌توانند با استفاده از یک گیرنده (receiver) که می‌تواند کانال‌های HDTV ارسال زمینی، کابلی یا ماهواره‌ی را دریافت کند، برنامه‌های با کیفیت را به راحتی دریافت و تماشا کنند.در واقع وقتی بحث وضوح تصویر (resolution) مطرح می‌شود، هم وضوح تصویر سیگنال‌های دریافتی مورد نظر است و هم وضوح تصویر تصاویر تلویزیون مورد بررسی قرار می‌گیرد.
از طرفی HDTVها از تصاویر عریض ۹×۱۶ به عنوان استاندارد پخش استفاده می‌کنند.
در واقع مناسب‌ترین کادر تصویر برای چشم انسان تصویری با نسبت طولی ۱۶ به عرض ۹ است که در سینما هم از تصاویریی با این اندازه استفاده می‌شود.
به طور کلی فرمت تصویر و تلویزیون ها به سه گروه اصلی تقسیم بندی میشوند:
۱-فرمت استاندارد: در این حالت تصاویر از دقت ۷۲۰ پیکسل به صورت افقی و ۴۸۰ پیکسل به صورت عمودی برخوردارند که معمولا در تلویزیون های استاندارد دیده میشود.
این همان کیفیت فیلمهای dvd موجود در بازار است. این گونه دیسکها را چه با کابل HDMI و چه با کابل S-VIDEO وصل کنیم یک کیفیت را به ما ارائه میدهند. البته این نکته را فراموش نکنید که اگر دستگاه پخش دی وی دی شما قابلیت پردازش و بهبود تصویر را دارد، حتما از کابل HDMI استفاده کنید.
۲-فرمت HD: در فرمت HD کاربر قادر خواهد بود تصاویر را با دقت ۱۲۸۰ پیکسل به صورت افقی و ۷۲۰ پیکسل به صورت عمودی مشاهده کند که در این صورت کیفیت قابل مشاهده بهبود فراوانی می یابد.
۳-فرمت Full HD: در فرمت Full HD کیفیت تصویر به بهترین حد خود می رسد و کاربر قادر خواهد بود کوچکترین جزئیات تصویر را به راحتی مشاهده کند. در این فرمت تصویر حداکثر ۱۹۲۰ پیکسل به صورت افقی و ۱۰۸۰ پیکسل به صورت عمودی قابل مشاهده خواهد بود. پس به همین علت به این نوع فرمت ۱۰۸۰ نیز اطلاق میشود که در کل نشان دهنده حداکثر پیکسل های تصویر در حالت عمودی است.
تصویر زیر را مشاهده کنید:

به این ترتیب وضوح تصویر فرمت‌های NTSC ،PAL و SECAM گاهی و حتی به ندرت به۴۸۰×۸۵۲ پیکسل می‌رسد در حالی که وضوح تصویر تلویزیون‌های HDTV به یک میلیون پیکسل و یا حتی بیشتر هم می‌رسد.
شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که منظور از i و p در فرمت HD چیست؟
به طور کلی فرمت HD به دو گروه اساسی تقسیم بندی میشود:
1-فرمت i: این حرف که از ابتدای کلمه interlace گرفته شده نشان دهنده این موضوع است که در این فرمت تمام پیکسل ها و خطوط در یک زمان پرداازش نمیشوند بلکه در ابتدا تعدادی از پیکسل ها پردازش می شود و در مدت زمان اندکی بقیه پیکسلهای باقی مانده پردازش میشود. به عنوان مثال ۶ پیکسل را تصور کنید که هر کدام یک عدد مشخص از ۱ تا ۶ دارند. حال میخواهیم این ۶ پیکسل را در حالت interlace پردازش کنیم. پس در این روش ابتدا پیکسلهای زوج را پردازش میکنیم، یعنی ۲، ۴ و ۶. بعد از این موضوع دقیقا پیکسل های فرد ۱، ۳ و ۵ مورد پردازش قرار میگیرند. با این روش تمام پیکسل ها با اختلاف زمان کمتری نسبت به یکدیگر پردازش میشوند. البته این روش یک مشکل دارد و آن هم ایجاد لرزش تصویر یا Flicker در هنگام افزایش اندازه تصویر وسرعت تعویض فریم ها است!
2-فرمت p: این فرمت نوع توسعه یافته فرمت i است که امروزه در بعضی از تلویزیون های جدید مشاهده میشود. در بیان ساده می توان بزرگترین تفاوت فرمت p با i را در نحوه پردازش پیکسل ها و خطوط دانست. به طور کلی در فرمت progressive تمام خطوط و پیکسل ها در یک زمان پردازش می شود. پس به همین علت تصاویری که براساس این فرمت ساخته میشود فاقد هرگونه لرزش یا Flicker خواهد بود.
رابط HDMI
رابط پیشرفته ی HDMI یا High definition Multimedia Interface در سال ۲۰۰۲ توسط یک کنسرسیوم بزرگ که متشکل از شرکت های بزرگی مثل فیلیپس، هیتاچی، سونی، توشیبا و شرکت های دیگر بود به بازار عرضه شد. در مجموع HDMI به عنوان اولین رابط انتقال دهنده همزمان صدا و تصویر در دنیا شناخته می شود که قادر است اطلاعات را به صورت غیر فشرده (Uncompress) به وسایل صوتی و تصویری هماهنگ با این رابط انتقال دهد که این مسئله باعث حفظ کیفیت تصویر و صدا تا حد چشمگیری می شود.
توسعه دهندگان رابط HDMI انواع مختلفی از این رابط را به بازار عرضه کرده اند که هر یک از قابلیت و مزایای مختلفی نسبت به نسخه قبلی خود برخوردار است. اما تنها چیزی که در این میان همیشه حفظ شده قابلیت سازگاری با نسخه های قبلی (backward compatible) این رابط پیشرفته است که به عنوان یکی از مزایای آن شناخته میشود. به طور کلی ۴ نسخه مختلف از رابط HDMI توسط توسعه دهنده گان این رابط به بازار عرضه شده اند که در ادامه به بررسی اجمالی آن می پردازم:
انواع رابط HDMI:
نسخه ۱: این رابط در ماه دسامبر سال ۲۰۰۲ به بازار عرضه شد که از مشخصات فنی زیر پشتیبانی می کند:
۱. کابل تک برای انتقال صدا و تصویر با حداکثر انتقال اطلاعات ۴/۹Gbps یا ۴۹۰ مگابایت در ثانیه
۲. انتقال بیش از ۱۶۵ میلیون پیکسل در ثانیه برای فرمت های تصویری
۳. انتقال ۸ کانال صدا با دقت ۲۴ بیت و ۱۹۲ کیلوهرتز
نسخه ۱/۱: این رابط که در ماه می سال ۲۰۰۴ به بازار عرضه شد از مشخصه فنی زیر پشتیبانی میکند:
۱. قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی محافظتی در فرمت DVD Audio
نسخه ۱/۲: رابط HDMI نسخه ۱/۲ در ماه آگوست سال ۲۰۰۵ توسط شرکتهای توسعه دهنده این رابط ارایه شد که از مزایای بیشتری نسبت به نسخه قبلی خود برخوردار بود. به ظور کلی مزایای این رابط را میتوان در ۳ گروه اصلی تقسیم بندی کرد:
۱. قابلیت پشتیبانی از دیسکهای نوری Super Audio
۲. امکانات ارتباط به منابعی مانند کامپیوتر
۳. پشتیبانی از منابع تصویری و صوتی با ولتاژ بالا
نسخه ۱/۳: رابط HDMI نسخه ۱/۳ آخرین نوع از این رابط پیشرفته است که در ماه می سال ۲۰۰۶ با بازار عرضه شد. این رابط که به عنوان پیشرفته ترین نسخه از رابط HDMI شناخته می شود خود شامل ۳ زیر مجموعه ۱/۳ ۱/۳a ۱/۳b است و دارای مزایای کلی زیر است:
۱. کابل تک برای انتقال صدا و تصویر با حداکثر انتقال اطلاعات ۱۰/۲Gbps یا ۱/۰۲ گیگابایت در ثانیه
۲. افزایش عمق رنگ.(پشتیبانی از دقت ۳۰ ۳۶ ۴۸ بیت برای عمق رنگ)
۳. پشتیبانی از قابلیت هماهنگی ( انطباق پذیری) صوتی.automatic audio syncing
۴. پشتیبانی از فرمت Dolby TrueHD, DTS-HD برای اتصال به تقویت کننده های خارجی( منظور آمپریفایر هایی با پشتیبانی از رابط HDMI است)
۵. پشتیبانی از فرمت استاندارد رنگ XVYCC
۶. ارائه در نسخه کوچک یا mini برای اتصال به وسایلی مانند دوربینهای فیلمرداری
در کل باید عرض کنم که کابلهای HDMI قابلیت پشتیبانی از وضوح ۴۸۰i,۴۸۰p,۷۲۰p,۱۰۸۰i,۱۰۸۰p را دارند.
انواع رابطهای ویدئوی کدامند و کدامیک برای بهترین کیفیت تصویر مناسب است ؟
تعداد و نوع ورودی های ویدئوئی که در تلویزیون وجود دارد مشخص می کند که شما می توانید چه دستگاهای دیگری را به تلویزیون خود اتصال دهید.بهترین نوع اتصال در حاضر رابط HDMI می باشد. انواع این ورودی ها به شرح زیر می باشند:
کامپوزیت: این نوع ورودی دارای پایین ترین کیفیت اما بالاترین رنج سازگاری است. هر دستگاهی که دارای ورودی ویدئو باشد، حتماً شامل ورودی کامپوزیت هم هست. دستگاه مورد نظر را می توانید با استفاده از یک سیم رابط ۷۵ اهمی با جک RCA به تلویزیون متصل کنید.( Capable of SDTV at ۴۸۰i )

S – ویدئو: این سیستم ورودی، کیفیت بالاتری را ایجاد می کند و اغلب دستگاهها بجز سیستم های VCR شامل این ورودی می باشند. برای اتصال دارای یک سیم مخصوص بخود می باشد و با استفاده از سوکت های مولتی پین قابلیت اتصال را پیدا می کند. ( SDTV at ۴۸۰i and EDTV at ۴۸۰p )

کامپوننت: این ورودی برای اتصال رسیورهای ماهواره ای، دستگاه DVD، و بلو ری (Blue Ray) کاربرد دارد که با یک سیم سه سر ۷۵ اهمی به تلویزیون متصل می شود. ( Capable of SDTV at ۴۸۰i, EDTV at ۴۸۰p, HDTV at ۷۲۰p, ۱۰۸۰i & ۱۰۸۰p )


VGA (آرایه گرافیک تصویر)
سیستم اتصال آنالوگ RGB که در ابتدا در ساخت کامپیوتر ها مورد مصرف قرار می گرفت.( Capable of SDTV at ۴۸۰i, EDTV at ۴۸۰p, HDTV at ۷۲۰p, ۱۰۸۰i & ۱۰۸۰p )

DVI (آرایه تصویری دیجیتال)
یکی از پر کیفیت ترین انواع ورودی هاست. این سیستم اتصال دیجیتالی تصاویر می تواند تنها با کمک یک آدابپتور به سیستم هایی که دارای خروجی HDMI هستند متصل گردد. همچنین می توان از آن برای اتصال تلویزیون به کامپیوتر نیز کمک گرفت که به این منظور یک سیم مخصوص به انضمام سوکت مولتی پین مورد نیاز است.
( Capable of SDTV at ۴۸۰i, EDTV at ۴۸۰p, HDTV at ۷۲۰p, ۱۰۸۰i & ۱۰۸۰p )

HDMI (آرایه کیفی مولتی مدیا)
می توان گفت این مشخصه همان سیستم DVI است با این تفاوت که صدای دیجیتال و لینک کنترل هم به آن اضافه شده و در شمار اصلی ترین مشخصه های تلویزیون های نسل جدید قرار می گیرد. برای اتصال Blue-Ray به تلویزیون نیز از همین مورد استفاده می شود. باید موقع خرید به این مطلب توجه کنید که تلویزیون منتخب شما دارای چند ورودی HDMI می باشد. سعی کنید حداقل ۳ تا ۴ ورودی HDMI داشته باشد تا بتوانید در آن واحد دستگاههای مختلفی را به آن متصل نمایید.
( Capable of SDTV at ۴۸۰i, EDTV at ۴۸۰p, HDTV at ۷۲۰p, ۱۰۸۰i & ۱۰۸۰p )

نکته مهم: در هنگام خرید تلویزیون دقت کنید که اگر میخواهید حداکثر استفاده را از تکنولوژی HDMI ببرید، حتما بر روی تلویزیون لوگو زیر چسبیده باشد

داشتن یک تلویزیون HD به این معنا نیست که هر تصویری در تلویزیون حتما بهتر دیده خواهد شد.
برنامه ای که واقعا در این تلویزیونها بهتر دیده میشود، برنامه ایست که با فناوری HD تولید شده باشد و یک استودیوی تلویزیونی برای ساختن چنین برنامه هایی باید پول فراوانی خرج کند و از دوربین گرفته تا لوازم گریم، همه را نو و مطابق این تکنولوژی تهیه نماید. پس قبل از اینکه پول زیادی بابت خریدن HDTV خرج کنید، حتما از وجود امکان تماشای برنامه تولید شده با این سیستم هم اطمینان حاصل کنید.
در غیر این صورت بودجه خود را برای خرید یک تلویزیون با لامپ تصویر معمولی اما با امکانات صدای بهتر صرف کنید. زیرا صدای فراگیر و استریو، مدتهاست که در تولید برنامه های تلویزیونی مورد استفاده قرار میگیرد و شما قطعا پس از خرید چنین تلویزیونی، تفاوت در صدا را به خوبی حس خواهید کرد.
ارسال شده در تاریخ : دوشنبه 01 خرداد 1391 - 3:20 توسط : mohammad
آشنایی با سیستم HD و تمامی مواردی که باید بدانیم
]]> ...
نویسنده : jgf بازدید : 189 تاريخ : 22 آذر 2012 ساعت: 11:53:

close
تبلیغات در اینترنت